Menu
Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

Mimořádné schopnosti mysli:

  1. Synestézie - je zkušenost, kdy aktivace jednoho smyslu (např. sluchového) automaticky vyvolává zážitky patřící jinému smyslu (např. vizuální vnímání barev). Nejčastěji se jedná o spojení vnímání zvuků s barvami.
  2. Eidetická paměť - je schopnost vybavit si velmi živé a detailní vizuální vzpomínky, jako kdyby osoba měla před očima fotku nebo obraz. Tato schopnost je běžnější u malých dětí.
  3. Extrémní výpočetní schopnosti - jsou případy, kdy lidé dokáží extrémně rychle a přesně provádět složité matematické výpočty zpaměti bez použití počítacích pomůcek. Tito "lidští kalkulátoři" využívají unikátních mentálních schopností.
  4. Produkce uměleckých děl ve změněném stavu vědomí - někteří umělci jsou schopni vytvářet hodnotná a komplexní umělecká díla (malby, hudbu apod.) v altered state, tedy v transu nebo změněném stavu mysli.
  5. Mimosmyslové vnímání - tato oblast zahrnuje údajné schopnosti jako telepatie, jasnovidectví, předtuchu atd. Jde o velmi kontroverzní téma, protože existence takových schopností nebyla přesvědčivě vědecky prokázána.

 

Mechanismy některých z těchto schopností jsou z velké části vysvětlitelné fungováním mozku, jiné ale zůstávají předmětem dalšího vědeckého zkoumání.